| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Resistance | 40 mΩ |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.25 mm |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 1.25 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Receptacle |
| Connector Type | Crimp |
| Wire/Cable Gauge | 28 AWG |
| Number of Positions | 3 |
| Contact Resistance | 40 mΩ |
| Wire Gauge (Max) | 32 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Stock: 99
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06700
Ext.Price$0.06700
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06700 | $0.06700 |
| 10 | $0.03350 | $0.33500 |
| 50 | $0.03115 | $1.55750 |
| 100 | $0.02896 | $2.89600 |
| 500 | $0.02693 | $13.46500 |
| 1000 | $0.02504 | $25.04000 |
| 3000 | $0.02328 | $69.84000 |
| 5000 | $0.02165 | $108.25000 |
| 10000 | $0.02013 | $201.30000 |
| 30000 | $0.01871 | $561.30000 |
